Психология – келечектин илими

2022-12-10

И.Арабаев атындагы КМУнун гуманитардык билимдер факультетинде агартуучу И.Арабаевдин 140 жылдыгына арналган «Психология – келечектин илими» аттуу тегерек стол өттү.

Маселени талкуулоого мугалимдер жана студенттер катышып, И.Арабаевдин тарбиялык ишмердүүлүгү боюнча баяндамалар угулду.

Баяндамачылар профессор Ж.Жумалиева жетектеген психология кафедрасынын калыптанышы жана өнүгүшү, психология кафедрасынын окутуучуларынын жана студенттеринин психология боюнча эл аралык олимпиадага катышуусу тууралуу айтып беришти.

Студенттер ошондой эле актуалдуу психологиялык темалар боюнча докладдарды даярдашып, алардын эң мыктылары басмага сунушталды.

Тегерек столду И.Арабаев атындагы КМУнун ГБФ деканы Ө. Карымшаков ачып, талкууга коюлган негизги маселелерди белгиледи. Тегерек столдун ишин психология кафедрасынын ага окутуучусу О.И.Кравченко алып барды.

“Психология – келечектин илими” деген маселелерди талкуулоонун алкагында студенттердин төмөндөгү баяндамалары угулду:

1. Кайырбекова Перизат гр. ПСХ-119 “Эмпатиянын аныктамасынын психологиялык өзгөчөлүктөрү”

2. Жыргалбеков Сагындык гр. ПСХ-122 (p) “Өспүрүм куракта өзүн-өзү тарбиялоо”

3. Киселева Екатерина ПСХ-120 (р) «Жалкоолук барбы же жокпу?»

4.Субанкулова Айтегин ПСХ-120 (р) “Педагогикалык психологиянын илим катары проблемасы”

5. Садыбакасова Айденек гр. ПСХ-119 “Өзүн-өзү сыйлоо өзүн-өзү аң-сезимдин көрүнүшүнүн формасы катары”

6. Мамутова Фатима ПСХ-120 (р) “Көңүл буруунун жетишсиздигинин гиперактивдүүлүгүнүн бузулушу жана гиперактивдүүлүк: этиологиясы, түрлөрү, психологиялык жардам”

7. Мыктыбекова Айзат ПСХ-120(р) “Коомду зомбулукка көндүрүү мүмкүн эмес”

8. Белоусова Анастасия ПСХ-122 (р) “Музыкадагы каалоолорго психологиялык факторлордун таасири”

9. Ильичева Элина ПСХ-120 (р) “Балдар жана өспүрүмдөрдөгү аутизмди чектөөнүн дифференциалдык диагностикалык критерийлери”.

Бардык докладдар угуучулардын кызыгуусун жаратып, талкуулоонун жүрүшүндө тегерек столдо айтылган маселелер боюнча мындан аркы илимий кеңешмелердин темалары белгиленди.

Мыкты докладдар жарыялоого сунушталды.