«Асман тиреген тоолордун өлкөсү – Кыргызстанды И.Арабаев атындагы КМУ менен бирге тааны" кышкы лагердин үчүнчү күнү

Кышкы лагердин үчүнчү күнүнүн программасын География, экология жана туризм факультетинин профессордук-окутуучулар курамы улантышты. Бул жолу алар Туруктуу Өнүктүрүү Максатынын (ЦУР) 8, 12, 14 – Кыргыз Республикасындагы туризмдин жана экотуризмдин социалдык-экономикалык потенциалы темаларына токтолушту.

Доцент Р.С.Кермалиев студенттерди туризм индустриясынын маанилүү багыты болгон экотуризм – анын негизги ресурсун сактоого кызыкдар – жаратылыш чөйрөсүн же анын айрым компоненттери менен тааныштырды. Бул багыттын пайда болушу, мазмуну жана принциптери көрсөтүлүп, бул ресурстарды кайра тартуунун эмес, башкаруунун негизинде пайдаланууга кызыкдар жергиликтүү калкты тартуунун маанилүүлүгү ачылды.

Ага окутуучулар Акматылдаева Г.А. жана Жантемирова К.К. экотуризм боюнча тренинг өткөрүштү. Лагердин катышуучулары жаратылышты жана айлана-чөйрөнү коргоо принциптерин, окутуунун принциптерин жана экотуризмди жайылтуу принциптерин командалык иштөөдө өздөштүрүштү.