“ЖРТга сапаттуу даярдоонун көйгөйлөрү жана мүмкүнчүлүктөрү” аттуу семинар

ЖРТга кантип даярдануу керек? Окуучулар жана ата-энелер көбүнчө билимдин натыйжасына - билимге көңүл бурушат. Мугалимдердин арасында социалдык компетенттүүлүк катары билим берүүнүн натыйжасын баалоо ыкмаларын жана ыкмаларын өнүктүрүү тенденциясы байкалууда. Ал эми университет мектеп бүтүрүүчүлөрүн, абитуриенттерди ЖРТга даярдоо курстарына активдүү катышат.
И.Арабаев ЖРТга даярдоодогу көйгөйлөрдү аныктоо жана перспективаларды талкуулоо максатында КМУнун студенттери, бүтүрүүчүлөрү жана окутуучулары үчүн ЖРТга даярдоо маселелерине арналган “ЖРТга сапаттуу даярдоонун көйгөйлөрү жана мүмкүнчүлүктөрү” аттуу семинар болуп өттү.
Семинарга И.Арабаев атындагы КМУнун ректору Айгүл Абдраева катышып, куттуктоо сөзүндө ардактуу конокторго семинарга катышкандыктары үчүн ыраазычылык билдирип, ЖРТ жыл өткөн сайын өркүндөп жатканын, студенттерди сапаттуу тандоо үчүн предметтик тесттер жетиштүү экендигине токтолду.
Семинардын презентацияларын Билим берүүнү жана окутуунун усулдарын баалоо борборунун (ББОУББ) директору Батракеева Ч.Э. “Кыргыз Республикасындагы ЖРТнын өзгөчөлүктөрү” деген темада жана «Креатив-Таалим» окуу комплексинин аткаруучу директору Карипова С.А. «Креатив-Таалим» окуу комплексинде ЖРТга даярдоо тажрыйбасы» темада даярдашкан.
Семинардын катышуучуларынын баяндама-презентациялары ЖРТга даярдоодо актуалдуу маселелерди чечүүнүн ар кандай жолдорун кароого жана талкуулоого багытталган. Семинардын жүрүшүндө педагогикалык коомчулуктун өкүлдөрүнүн, студенттердин, бүтүрүүчүлөрдүн түрдүү пикирлери айтылды.
Семинардын уюштуруучулары: И.Арабаев атындагы КМУнун Билим берүү программаларынын сапаты жана окуу-методикалык иш-чараларды уюштуруу бөлүмү жана Жаштар жана социалдык-маданий иштер бөлүмү.